Wednesday, April 20, 2011

Growing Healthy Homes, makes sense to me

As a member of the TOS Homeschool crew, this year I am reviewing many homeschooling products that I have received for free. I am not paid to say nice things about the products, but I am obligated to use the product and share my honest opinions with you. In today's review, our whole family had no choice but the opportunity to try this program.

I knew I was going to learn something when I looked at the cover to and couldn't identify a piece of produce on there. See that white thing to the far right? It looks like a garlic, supermodel style. If you know what that is, can you leave me a comment below? Terri G. needs help in this area.

We interrupt this review for a short love story:

I haven't discussed this much here, but my love story could be called "The Wendy's drive through gal is star struck for the wanna be earthy crunchy man, who eats for nutrition, not taste". But since I do all of the cooking, he has remained a wanna-be for years. He has lovingly tried to invite me over to his way of eating, but I resisted. I also found created fellow compatriots. One of Paperboy's first temper tantrums occurred driving around the rotary passing a Wendy's crying for "gicken". The Gman was horrified, not about the temper tantrum, but about the processed chicken that I fed the boys while he was at work. I slowly started changing, but it's taken almost 20 years.

This curriculum is the answer to the Gman's prayers. He has always been interested in eating for nutrition. This book has done what I as a mother could not. It's given me knowledge, I knew my kids should eat their greens and fruits, but not all of the why's behind it. We knew the omega oils were a must for brain function, but now we can say we are eating cantaloupe to improve our immune system.

Nutrition 101 contains basic information and fascinating details about the needs of our bodies. The authors did a wonderful job of making learning fun. I felt it lends itself well to be used as a middle school biology unit. I love the way they break down the 12 body systems units into 6 units. Each chapter highlights a system of the body and the nutrition that it needs.
This curriculum includes:
  • food charts
  • hands on activities
  • scientific information with detailed illustrations
  • biblical references
  • recipes
  • review questions
  • fun facts
  • helpful charts
The four authors come from different backgrounds and I appreciate that they all were not healthy eaters their entire lives. They give hope to the nutritionally hopeless. They also equip the ignorant(me) with so many charts, lists, and explanations. I can no longer pretend I don't know.  My favorite and much needed resource is the how to select fresh fruit.

The only two things I didn't like was that it is an eBook. I would definitely recommend getting the hardcover. The price is a little steep, but the value of all of this information in one book that can be used for years, makes it less painful in the wallet.

How can you buy Nutrition 101: Choose Life!?
This comprehensive curriculum is available at Growing Healthy Homes. It is available as a CD-ROM ($79.95), a hardbound book ($99.95), or a combination of both ($129.95).  For an even sweeter deal, there is a 15% discount coupon from Growing Healthy Homes using the code TOScrew11.
Additional products from Growing Healthy Homes include Gentle Babies: Essential Oils and  Natural Remedies ($12.95) and The Raw Food Feast: 7 Days Through the Rainbow ($17.95).
Two FREE downloads are available:  Is There a Dr. Mom in Your House? and Gentle Babies (the download version).

You also can also read other crew members reviews hereIf my glowing review has not convinced you to purchase this, you may want to hear more about this directly from one of the authors, Sera Johnson.  

 FREE TOS webinar scheduled for:
Thursday, April 21, (TOMORROW)
from 4:00pm - 5:30 pm EST 
(1:00 pm to 2:30 pm PST)














If you like to dabble in great nutrition, join me, enter your email address:


Delivered by FeedBurner

4 comments:

Debbie S. said...

You had me sold until I saw the price! Wow! Whatever happened to $29.99???

There are so many books on nutrition that are reasonably priced; I can't think of one reason to pay that much for this book.

But, I enjoyed the review!

TerriG said...

I understand Debbie, it will be out of many families budget. I found a great place to print it for reasonable price, but even printing can be very expensive. That was my major sticking point, but I was so thankful to review it. It came at the right time for our family. Thanks for reading my review. Sometimes I have to edit them because I tend to be long-winded. Even in my comments, haha.

Michelle said...

Hi there! As for me, having the PDF is good enough for me. I don't have any problems with printing and binding it because my printer ink is not that expensive.

I am thoroughly enjoying this book, as is my daughter. She has been talking about it for the last three days. I hope this will translate to her choosing healthy foods.

Oh I'm stopping by from the Blog Walk.

Take care!

Julie said...

It's hard to see the picture clearly but the white thing on the book looks like the end of a scallion. :)

This is a book I've heard of and I'm interested in for possibly teaching a co-op. Thanks for the review!

Related Posts with Thumbnails